Willa Leopolda Kindermanna jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce. Powstała w 1903 roku. Została zaprojektowana przez Gustawa Landaua - Gutentegera, a jej właścicielem był Leopold Rudolf Kindermann.
Warto zobaczyć elewację budynku, która jest bogato zdobiona elementami roślinnymi typowymi dla secesji. Okna otoczone dekoracją roślinną, zróżnicowana faktura elewacji stanowią jedynie przedsmak bogatych wnętrz. Do willi prowadzi wejście z portykiem kolumnowym w kształcie jabłoni, w środku powtarzają się motywy roślinne - liście kasztanowca, irysy, kwiaty róży, jabłoni, maków. Okna holu i salonu wschodniego wypełniają witraże. Wzrok przyciąga witraż, w wykuszu na parterze, ukazujący pejzaż górski nad jeziorem z Château de Chillon w Szwajcarii. W pieczołowicie odnowionych pomieszczeniach odnajdziemy autentyczne wyposażenie willi z początków jej istnienia. Żyrandole, doskonale wpisujące się w klimat secesyjnej willi, zostały wykonane współcześnie przez Michała Gałkiewicza.
Obecnie willa Leopolda Kindermanna jest siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki. W czterech salach galerii odbywają się wystawy indywidualne i zbiorowe: malarstwa, rzeźby, grafiki i fotografii. Jest to też ciekawe miejsce na turystycznym planie Łodzi.
W latach 2011-2013 został przeprowadzony kapitalny remont tej architektonicznej perły. Projekt remontu opracowało konsorcjum Arkona-Archikwant z Bytomia. Wykonawcą była firma Ciałbud - Wiesław Ciałkowski z Radzymina specjalizująca się w konserwacji zabytków.