Ocieszyn wymieniany jest w źródłach historycznych od 1337 r. Dobra ocieszyńskie należały w średniowieczu do rycerskiego rodu Jastrzębców, którzy przyjęli później nazwisko Ocieszyńskich i posiadali je do około 1580 r. Następnie Ocieszyn należał m.in. do Objezierskich, Gronowskich, Czachórskich, a od połowy XIX w. do 1939 r. do Skrzydlewskich. W drugiej połowie XVIII w. dobra ocieszyńskie krótko posiadał generał artylerii konnej Alojzy Fryderyk Brühl, syn Henryka Brühla, ministra i faworyta króla Augusta III.
W 1786 r. Brühl sprzedał majątek ówczesnemu właścicielowi pobliskiego Wargowa, Józefowi Gronowskiemu, który zbudował skromny dwór parterowy z częściowo mieszkalnym poddaszem. Budynek nakryty jest czterospadowym dachem, poprzedzony portykiem wspartym na czterech kolumnach. Za dworem znajdował się park z aleją wytyczoną w osi elewacji tylnej dworu.
Dwór i park w ostatnich kilkudziesięciu latach został mocno zniszczony. Obecny właściciel przeprowadza gruntowny remont i jest nadzieja, że ten piękny obiekt ocaleje.