Początki dziejów Skierbieszowa sięgają początków XV wieku. Leży on nad rzeką Wolicą przy trasie z Zamościa do Chełma. Z woli króla Władysława Jagiełły Skierbieszów stał się własnością biskupów chełmskich. Pod ich zarządem wieś rozbudowano do wielkości małego ale znaczącego miasta, stanowiącego rezydencję kolejnych biskupów. Wznieśli oni dwa zamki. Jeden na mokradłach, po którym pozostało dziś tylko wzgórze zwane "Zamczyskiem", drugi na sporym wzniesieniu ponad doliną Wolicy. Jego budowniczym był biskup Jerzy Zamoyski.
W skład dóbr biskupich wchodził również bardzo duży folwark zlokalizowany w sąsiedztwie zamku. Za rządów austriackich dobra biskupie zostały skonfiskowane i sprzedane hr. Józefowi Ostrorogowi, a potem jeszcze kilkakrotnie zmieniały właścicieli. Z początkiem XIX wieku Skierbieszów został zakupiony przez Mościckich, rodziców Ignacego Mościckiego, Prezydenta PR w latach 1926-1939.
Ignacy Mościcki mieszkał w Skierbieszowie krótko, ale jako uczeń gimnazjum w Zamościu, a później w Warszawie, przyjeżdżał tu na każde wakacje. Jego rodzice pochowani są na miejscowym cmentarzu parafialnym. Po dobrach biskupich niewiele do dziś pozostało. Po zamku pozostały rozbudowane, ale niedostępne lochy, a z folwarku tylko spichlerz (nie udało mi się zrobić zdjęcia) oraz powojenne zabudowania dawnego Ośrodka POM. Całość otacza pozostałość parku krajobrazowego.