Kult św. Kiliana jest mało rozpowszechniony w Polsce. Natomiast na wschodnich rubieżach jest obecny „od zawsze”, jak mówią skierbieszowianie. Bo właśnie w Skierbieszowie ten święty ma wielkie poważanie i jest patronem Jarmarku św. Kiliana , jednej z największych letnich imprez folklorystycznych na terenie województwa lubelskiego.
Św.Kilian był jednym z tych irlandzko -szkockich mnichów, którzy wyruszyli na kontynent aby nieść ludom Dobrą Nowinę. Jako patron i apostoł Franków, działał przede wszystkim na terenach obecnej Europy Zachodniej. Jego kult dotarł na ziemie halickie razem z osadnikami niemieckimi a stąd na ziemie skierbieszowskie.
Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 8 lipca i wówczas w Skierbieszowie rozpoczyna się trzydniowy jarmark. Przybywa na niego corocznie kilkanaście tysięcy osób, mieszkańców Lubelszczyzny jak też i turystów. W trakcie trwania jarmarku podziwiać można występy zespołów folklorystycznych, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów.
Dawnymi czasy znane były Kiliańskie Targi Końskie. Do Skierbieszowa przyjeżdżali handlarze z Galicji, Kongresówki, Wołynia a nawet Słowacji i Podhala. Załatwiano także porachunki osobiste i nieraz były to krwawe wydarzenia. Sam święty Kilian stoi sobie na placu przykościelnym w oszklonej gablocie umieszczonej na drewnianym cokole i stanowi świadectwo wielowiekowej historii Skierbieszowa widocznej w obrzędach i tradycji.