Monumentalny budynek przy ul. Wólczańskiej 128/134 to dawna fabryka Adolfa Daube. Daube był z pochodzenia Francuzem i jednym wielu, którzy przybyli do "Ziemi Obiecanej" czyli Łodzi. W 1863 r. nabył działkę przy ul. Piotrkowskiej 171/173, która sięgała aż do ulicy Wólczańskiej (obecnie była jego działka jest przecięta Al. Kościuszki). Cztery lata po osiedleniu się, tj. w roku 1867 uruchomił swój pierwszy mały warsztat tkacki przy ul. Piotrkowskiej. Ze względu na wielkość kwatery jaką posiadał, około roku 1910 wzniósł na niej fabrykę (ul. Wólczańska 128/130) powiększając w ten sposób swój potencjał przemysłowy.
Monumentalna bryła obiektu została zaprojektowana w duchu historyzmu i modernizmu. Daube wytwarzał w niej tkaniny wełniane i bawełniane oraz wyroby dziewiarskie. Po zakończeniu II wojny światowej w budynku funkcjonowały Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Marii Konopnickiej, a następnie "Marko". W 2009 r. byłą fabrykę Adolfa Daubego - jeden z ciekawszych przykładów łódzkiej architektury przemysłowej, wpisany do rejestru zabytków - poddano rewitalizacji według projektu firmy Wilkocki Projekt. Obecnie w budynku znajduje się Centrum Biznesowe "Synergia".
Przy ul. Piotrkowskiej 171/173 zachował się do dziś dom mieszkalny Adolfa Daubego, który jest odnawiany w ramach projektu "Mia100 Kamienic".