Wieściszowice to długa wieś łańcuchowa leżąca w dolinie Mienicy na wysokości 440 – 600 m n.p.m. Jest starą wsią, wzmiankowaną po raz pierwszy w 1255 r., już jako istniejąca. Do roku 1292 była własnością zakonu cystersów z Lubiąża, potem była posiadłością rycerską. Kościół w tej wsi był wzmiankowany w 1305 r., co dowodzi, że w tym czasie była wsią dużą.
Znaczne zmiany zaszły, gdy po 1785 r. powyżej wsi zaczęto wydobywać łupki pirytonośne. Pozostałością po 140 latach ich eksploatacji są Kolorowe Jeziorka – duża atrakcja turystyczna. Od wiosny do jesieni, szczególnie w weekendy wielu turystów odwiedza to miejsce, a dla zmotoryzowanych niejednokrotnie brakuje miejsca na parkingu w pobliżu Purpurowego Jeziorka. Przy okazji pobytu w Wieściszowicach warto podjechać samochodem kilkaset metrów w kierunku na Rędziny i zobaczyć dwa obiekty sakralne. Jeden starszy, obecnie pełniący funkcję kaplicy cmentarnej i drugi stojący obok kościół neogotycki z 1850 r.
Późnogotycki kościół zbudowany w 1559 r., służył ewangelikom do 1654 r. Od tego roku przejęli ten kościół katolicy. Był remontowany w XIX w. oraz w 1978 r. Jest to niewielka orientowana budowla, założona na prostokącie z wydzielonym prezbiterium. Wysoki, blaszany dach nakrywa obiekt. Przy zachodnim szczycie stoi wieżyczka drewniana, pokryta gontem i zakończona ośmioboczną baniastą kopułką. W ścianie południowej półkolisty kamienny portal z datą budowy kościoła „1559”. Po II wojnie św., kiedy tereny zostały zasiedlone Polakami, głównie wyznania katolickiego, kościół został zamieniony na kaplicę cmentarną , a stojący obok kościół poewangelicki z 1850 r., stał się kościołem katolickim p.w.Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Jest to skromna budowla z prostokątną nawą i dachem dwuspadowym, krytym blachą. Na osi smukła wieża zakończona iglicowym hełmem. Wewnątrz znajduje się drewniany, polichromowany ołtarz z poł. XIX w., prospekt organowy połączony z małą emporą z poł. XIX w. Kościół był remontowany w 1970 r. Między obydwoma kościołami znajduje się cmentarz, a całość jest otoczona kamiennym , mocno zniszczonym murem.