Do 1925 r. pod Wieściszowicami pracowała witriolejnia, czyli wytwórnia kwasu siarkowego. Przerabiano w niej łupki pirytonośne, pochodzące ze złóż odkrytych w górującym nad miejscowością masywie Wielkiej Kopy. Kopalnie: "Nadzieja", "Nowe Szczęście" i "Gustaw" założono jeszcze w końcu XVIII w.
Po zaprzestaniu wydobycia pozostały po nich sporych rozmiarów wyrobiska, które z czasem wypełniły wody. Cztery różnej wielkości zbiorniki nazwano Kolorowymi Jeziorkami. Są dziś atrakcją turystyczną miejscowości. Ok. 0,5 km powyżej zabudowań Wieściszowic, w pobliżu kopalnianych hałd, urządzono wygodny parking. To świetny punkt startowy do wycieczki w kierunku jeziorek.
Pierwsze z nich, Purpurowe Jeziorko, (560 m n.p.m.) znajduje się kilkadziesiąt metrów od parkingu. Jest największe i zdecydowanie najciekawsze. Wypełnia dolne partie głębokiego wyrobiska dawnej kopalni "Nadzieja". W stromych ścianach można dostrzec wejścia do zalanych sztolni.
Krótki tunel w pozostawionej na dnie partii skał doprowadza do małego Żółtego Jeziorka. Wody w obydwu zbiornikach mają kolor pochodzący od dużego stężenia związków żelaza. Ponadto wykazują mocno kwaśny odczyn. To właściwie zbiorniki słabego roztworu kwasu siarkowego. Zapach siarki jest wyraźnie wyczuwalny na dnie wyrobiska w upalne letnie dni!
Do Błękitnego Jeziorka (630 m n.p.m.) i Zielonego Stawku (720 m n.p.m.) prowadzą zielone znaki ścieżki dydaktycznej i czarne szlaku pieszego. Błękitne Jeziorko tworzą wody o zabarwieniu szmaragdowym, pochodzącym od zawartych związków miedzi. Obok jeziorka znajduje się wyrobisko z wejściem do dwóch sztolni.
Cały teren należał do dawnej kopalni "Nowe Szczęście". Na kopcu ziemnym zachowały się dwa słupy graniczne kopalń z wyrytymi nazwami "Neues Glück" i "Hoffnung" oraz datą 1805. Zielony Stawek nie dorównuje atrakcyjnością opisanym jeziorkom. Jest niewielki i skryty wśród drzew. W porze letniej wysycha.