Miejscowość Szczyty, koło Głubczyc, leży w obrębie Bramy Morawskiej od wieków stanowiącej naturalną, wykorzystywaną jako ważny szlak handlowy z południa na północ Europy,drogę pomiędzy Sudetami i Karpatami. Przebiegał tędy m.in., szlak bursztynowy. Początkowo wieś nazywała się Szczytów i mieszkańcy utrzymywali się z pracy w majątku rycerskim i istniejącej w okolicy wytwórni spirytusu. W 1611r., w księdze adresowej jako właściciele miejscowości wymieniona jest rodzina von Hauenschild. W rękach ich spadkobierców, zarówno majątek rycerski Jastrzębie, jak i Szczyty, są prawie 3 wieki.
W XIX wieku, w miejsce istniejącego dawnego folwarku, wzniesiony zostaje w stylu neoklasycznym okazały pałac otoczony atrakcyjnym parkiem krajobrazowym. W I połowie XIX wieku zamieszkuje tu Franciszka von Lippa i jej mąż Adolf Stiller von Hauenschild. Z małżeństwa przyszedł na świat Richard Georg Spiller von Hauenschild, późniejszy poeta niemiecki znany pod pseudonimem Max Waldau. Po śmierci ojca stał się głównym zarządcą budowli, ale nie poświęcał Szczytom za dużo czasu, ponieważ był aktywny politycznie i dużo podróżował po świecie. Rozczarowany rewolucją w 1848r. powrócił do swojej siedziby i zaszył się w rodzinnych Szczytach poświęcając poezji. Zmarł w pałacu 20 stycznia 1855r. i został pochowany na cmentarzu w Maciowakrzu.
Rezydencja przetrwała do dziś dzień w dość dobrej kondycji i w latach 1991r.pałac, a w 1993r. park krajobrazowy, wpisano do rejestru zabytków. Niepokojącym jest fakt, że obecnie stoi otworem i nikt jej nie zabezpiecza ani remontuje. Istnieją obawy, że jeżeli taki stan potrwa dłużej to ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Po pięknym parku krajobrazowym zachował się jedynie okazały platan klonolistny stojący na wprost wejścia do pałacu.