Z trzech jezior w granicach Chodzieży jezioro Strzeleckie jest najmniejszym. Jest to typowe rynnowe jezioro polodowcowe o stromych brzegach porośniętych lasem. Wymiary jego ok. 1000 m x 200 m, a powierzchnia w zależności od różnych źródeł wynosi 13, 5 - 17,6 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,4 m, a maksymalna 5,3 m. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 65 m n.p.m. Na południe od jeziora rozciągają się tereny bagienne.
Przed kilkudziesięciu laty jezioro było połączone z jeziorem Karczewnik i dalej rzeczką Bolemką z jeziorem Miejskim. Poziom wody jeziora obniżał się niepokojąco i w latach 70. XX w. przeprowadzono kilkusetmetrowy rurociąg i rozpoczęto zasilanie wodą ze stawów rybnych. To z kolei spowodowało pogorszenie stanu czystości wody w jeziorze Strzeleckim na tyle, że zlikwidowano kąpielisko przy północnym brzegu. Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa, która cieszy się obecnie niewielkim powodzeniem u mieszkańców Chodzieży. Nad jeziorem często można spotkać również wędkarzy.
O tym, jak na początku XX w. było zagospodarowane dla celów rekreacyjnych jezioro Strzeleckie można dowiedzieć się ze starych zdjęć i pocztówek. Przy północnym brzegu była restauracja „Zamek wodny” i przystań łodzi rybackich i swego rodzaju gondoli przewożących spacerowiczów przez jezioro do restauracji Sedanplatz , która znajdowała się w lesie po południowo-wschodniej stronie jeziora. Jeszcze przed 1939 r. okolice jeziora były licznie odwiedzane nie tylko przez miejscowych, ale również przez weekendowych gości z Poznania.