Edward Bernard Raczyński (1891-1993) pochodził z zasłużonej wielkopolskiej rodziny, której siedzibą rodową był podpoznański Rogalin. Raczyński młode lata spędził w Krakowie, tutaj zdobywał wykształcenie pogłębiane później na zagranicznych uczelniach. Już w dwudziestoleciu międzywojennym rozpoczął pracę dyplomaty, która zajęła mu większość życia. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, pełniąc tam różne funkcje, w tym prezydenta RP na uchodźctwie w latach 1979-1986.
Po upadku komunizmu, pod koniec 1990 roku, założył w Poznaniu Fundację im. Raczyńskich, przekazując swój majątek narodowi polskiemu. W 1921 r., będąc właścicielem majątku "Ursynów", przekazał go Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na cele szkolnictwa.
Dziś teren ten należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a darczyńcy polskiej nauki poświęcono pomnik przed pałacem będącym siedzibą Rektoratu SGGW. Pomnik składa się z głazu z portretem oraz cokołu z napisem: "Edwardowi hrabiemu Raczyńskiemu (1891-1993) ofiarodawcy dóbr ursynowskich, wybitnemu mężowi stanu, mecenasowi nauki i kultury, społeczność Szkoły Głównej Gospodarstwa Wielskiego".