Muzeum Regionalne w Sołonce powstało w 1985 roku. Obecnie ekspozycja składa się z ponad 3 tys. eksponatów związanych z gminą Lubenia, kulturą materialną i duchową wsi rzeszowskiej. Zbiory można oglądać w czterech głównych częściach placówki: Muzeum Historycznym, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Strachów Polnych oraz Muzeum Fotografii Chłopskiej Bolesława Wróbla.
W Muzeum Historycznym zgromadzono kilkaset eksponatów pochodzących głównie z okolic Lubeni. Są tu m.in. obiekty archeologiczne, szczątki zwierząt kopalnych (mamuta, nosorożca włochatego), biała broń, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, monety, itp. - od czasów neolitycznych, aż do 1 połowy XX wieku. Muzeum Etnograficzne prezentuje kilkaset zabytków kultury materialnej wsi, związanych z życiem okolicznych miszkańców od XVII do XX wieku (m.in. narzędzia, wytwory sztuki ludowej i rzemiosła chłopskiego, ubiory, obrazy oraz interesujące przedmioty codziennego użytku).
Muzeum Strachów Polnych istnieje od 1995 roku. Jest to niezwykle barwna i trochę "straszna" galeria. Prawdopodobnie jest to też jedyna tego typu ekspozycja w Europie, prezentująca strachy zdjęte z pól Podkarpacia i Beskidów oraz innych terenów Polski, a także z zagranicy (Słowacja, Ukraina). Część ze strachów została wykonana przez dzieci w ramach cieszącej się dużym zainteresowaniem, a organizowanej w latach 1992-2005 imprezy pt. "Straszydlisko". Muzeum Fotografii Chłopskiej Bolesława Wróbla gromadzi fotografie wykonane przez tego artystę samouka na szklanych kliszach w latach 1932-1960. Przedstawiają one fascynujące obrazy z życia wsi z 1 połowy XX wieku: scenki rodzajowe, portrety chłopów oraz malownicze, nieistniejące już pejzaże wiejskie.