Pierwsze pisane informacje o istnieniu w Śmiglu Bractwa Kurkowego pochodzą z XVII w. Z 1636 r. pochodzi statut bractwa nadany przez Przecława Leszczyńskiego. W 1685 r. jego nadanie potwierdził ówczesny król Polski, Jan III Sobieski. W okresie zaboru pruskiego działalność polskiego związku strzeleckiego praktycznie nie istniała. Strzelcy śmigielscy, których 90% stanowili tutejsi Niemcy, działali w oparciu o pruskie przepisy.
Po odzyskaniu niepodległości, od 1919 r., Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu zaczęli opanowywać Polacy. W 1929 r. podjęli decyzję o budowie nowej siedziby i strzelnicy związku przy ulicy Północnej. Obiekt zaprojektowany przez jednego z członków bractwa, Witolda Łukowskiego, ukończono w 1930 r. Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych obiektów w tej części Wielkopolski.
W czasie II wojny światowej zginęło z rąk hitlerowców dziesięciu członków związku. Po II wojnie światowej, w 1946 r., Bractwo Kurkowe wznowiło działalność, ale decyzją władz wojewódzkich zostało rozwiązane w 1951. Ponownie reaktywowane zostało w styczniu 1992 r.
O przedwojennym związku strzeleckim przypomina dawna jego siedziba przy ulicy Północnej 8 mieszcząca dziś Cech Rzemiosł Różnych. Dworkowy budynek z portykiem wspartym na dwóch kolumnach posiada wystawkę, w której szczycie widnieją skrzyżowane karabiny.