Północno-wschodnia część dzisiejszego Śmigla ma swoją ciekawą historię. Na początku XV w. jeden z jej właścicieli - Henryk Ramsz - uzyskał od króla Polski Władysława Jagiełły zgodę na lokację nowego miasta na prawie niemieckim. Przywilej lokacyjny miasta Koszanowa nadany został w 1415 r. Właściciel miasta sprowadził do niego osadników z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Koszanowo straciło na znaczeniu po lokacji miasta Śmigla.
Centrum dawnego miasta Koszanowa stanowił rynek, który dziś nosi nazwę Placu Wojska Polskiego. Jego główną zabudowę stanowią parterowe budynki z XIX w. Wyróżnia się wśród nich wzniesiony na początku XX w. budynek dawnego sądu grodzkiego, obecnie Urzędu Miasta i Gminy.
Wśród budynków przy Placu Wojska Polskiego zwraca uwagę parterowy dom noszący numer 10, należący w początkach XX w. do śmigielskiej rodziny młynarzy Cichoszewskich. Dom pochodzący z XIX w. przywołuje wspomnienie dawnych dworków wiejskich. Pięcioosiowy budynek, nakryty wysokim dachem, posiada w centralnym miejscu wejście ujęte w dwie kolumny.