Dawny zespół klasztoru benedyktynek wraz z kościołem pw. św. Michała Archanioła (obecnie seminarium duchowne) w Sandomierzu to bez wątpienia przykład doskonałej sztuki barokowej. Ciekawym elementem kompleksu klasztornego jest zewnętrzna ambona z 1770 roku niegdyś wbudowana w mur zewnętrzny. Mur ją otaczający zlikwidowano ok. 1910 roku odsłaniając tym samym widok z ulicy na kościół.
Przed świątynią znajdują się również trzy figury świętych. Dwie z nich stojące po bokach posadowione na wysokich kolumnach to św. Benedykt i św. Scholastyka - założyciele męskiego i żeńskiego zgromadzenia benedyktyńskiego. Pochodzą one z 1765 roku. Święta Scholastyka pochodziła z Nursji we Włoszech i była siostrą bliźniaczką św. Benedykta. Już od dziecka naśladowała swojego pobożnego brata i często z nim podróżowała ale na zawsze pozostała w jego cieniu. Według tradycji św. Scholastyka chroni przed burzami, piorunami oraz wichrami, a św. Benedykt jest patronem Europy.
Tuż obok po drugiej stronie ulicy znajduje się pod metalowym baldachimem figura św. Rocha . W Polsce ten święty był czczony już w XV wieku, stał się patronem chroniącym od zarazy. Figura świętego pochodzi z XVIII wieku i została przeniesiona w to miejsce ze znajdującego się na pobliskim wzgórzu cmentarza "cholerycznego".