Jest o urocza wieś położona na Równinie Augustowskiej, w województwie podlaskim. Zabudowania rozciągają się po obu stronach Kanału Augustowskiego. Otoczona jest dookoła pięknymi lasami Puszczy Augustowskiej. Powstała z rudni prowadzonej od połowy XVII wieku - do roku 1826 przez rody Domuratów i Skrodzkich, rozebranej z powodu budowy śluzy na Kanale Augustowskim. Nazwę swą wzięła od pobliskiego jeziora Mikaszewo.
Ludność osiadła na tym terenie zajmowała się głównie wyrębem i spławem drzewa. Na przełomie XIX i XX wieku funkcjonował tu także zakład odlewniczy Fejngolda. Do dziś zachowała się jeszcze część tradycyjnych, drewnianych domów. Tuż za śluzą, przy drodze prowadzącej do leżącego nad Czarną Hańczą Głębokiego Brodu stoi piękny, drewniany kościół św.Marii Magdaleny z 1907 roku urządzony w starym, puszczańskim stylu. Na zewnątrz zdobią go dwie nieco przysadziste wieże, natomiast wnętrze zdobią liczne i piękne poroża łosi i jeleni. Godna uwagi jest również przykościelna dzwonnica.
Wspomnieć przy tym należy, że Mikaszówkę odwiedzał Karol Wojtyła. Darzył to miejsce szczególnym sentymentem i będąc papieżem przyjechał tu również - w 1999 roku. Dziś wiedzie tędy pamiątkowy Szlak Papieski.
W lipcu 1954 r. ksiądz Karol Wojtyła uczestniczył w gronie przyjaciół w spływie kajakowym Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Członkowie wyprawy w Mikaszówce stanęli na nocleg w stodole miejscowego proboszcza. Ten zdążył wcześniej upomnieć „Wujka” (tak mówili na Wojtyłę jego współtowarzysze), widząc jak młody człowiek w turystycznym ubraniu brnie przez parafialne pole. Nieporozumienie szybko wyjaśniono, a ksiądz Karol odprawił wówczas mszę w drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny. Przed świątynią leży dziś kamień upamiętniający tamtą wizytę.
We wsi przez Kanał Augustowski przerzucony jest betonowy most, który wybudowano tu w miejsce działającego do 1962 roku mostu zwodzonego.
Ta pięknie położona, leżąca na szlaku Kanału Augustowskiego wieś jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania Puszczy Augustowskiej oraz znajdujących się w pobliżu śluz. Mikaszówkę dzieli bowiem zaledwie 8 km od granicy z Białorusią. Zlokalizowane tu jeziora i cudowne, sosnowe lasy stanowią ostoję żyjących licznie gatunków ptaków i zwierząt. Jest to prawdziwy azyl dla ludzi kochających dzikość przyrody oraz niezwykłą, puszczańską ciszę.