Od pierwszego dnia niemieckiej okupacji Polski zaczęły się tworzyć struktury konspiracyjnego państwa z jej zbrojnymi oddziałami tworzącymi Armię Krajową. W Wielkopolsce udało się hitlerowcom skutecznie ograniczyć aktywność w tym zakresie. Polityka zastraszania oraz wysiedlania znacznych grup polskich mieszkańców do Generalnego Gubernatorstwa dały oczekiwany efekt.
Jednym z wyjątków była Ziemia Ostrowska, gdzie struktury Armii Krajowej były zaawansowane organizacyjnie i przygotowane do walki o wolność. Wielu żołnierzy podziemia ostrowskiego poległo, zostało zamęczonych i zamordowanych w kaźniach hitlerowskich, a po zakończeniu wojny poddanych represjom komunistycznych władz Polski.
Kilkadziesiąt lat przyszło czekać mieszkańcom Ziemi Ostrowskiej na uczczenie pamięci bohaterów. Dokonano tego dzięki staraniom Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowie Wielkopolskim. W dniu 3 maja 2006 r. odsłonięto przy konkatedrze pomnik autorstwa Józefa Januszkiewicza i Andrzeja Oziminy.