Budynek znajdujący się przy ul. Gdańskiej 75 (dawniej ul. Długa) w Łodzi został wzniesiony na początku XX w. (1912-1914 r.?) z przeznaczeniem na rytualną łaźnię zwaną mykwą. W jej wybudowaniu dużą zasługę miał cadyk z Góry Kalwarii Imrej Emeta. Powstała na nieruchomości należącej wówczas do Henocha Wojdysławskiego. Mykwa funkcjonowała do 1939 r. jako "Rytualno-higieniczny zakład kąpielowy", którego właścicielem było Zrzeszenie Żydów Ortodoksyjnych "Agudas Hoortodoksym".
W okresie II wojny światowej we wnętrzach budynku miał swoją siedzibę pułk SS, po którym ślady są widoczne do dnia dzisiejszego (na elewacji od strony ul. Gdańskiej ślad po znaku SS). Po zakończeniu działań wojennych w budynku mieściła się szkoła partyjna PZPR, a następnie z jego wnętrza korzystał Uniwersytet Łódzki. Obecnie czeka na nowego właściciela.
Będąc przy temacie mykwy warto wspomnieć, że w latach 2006-2008 powstała przy ul. Pomorskiej 18 pierwsza od czasu zakończenia II wojny światowej rytualna łaźnia. Została wybudowana według projektu Zbigniewa Jachorskiego, pod nadzorem rabina Gedalya Olshteina.
Ciekawostka: W roku 1914 r. był projekt na nadbudowę piętra na wzniesionej bez zezwolenia parterowej łaźni oraz budowę komina, parterowych ustępów, parterowej oficyny i filtrów (źródło: Szukajwarchiwach.pl)