Wysokienice to wieś położona w gminie Głuchów w powiecie skierniewickim. Kościół wzniesiono w 1758 r. W 1928 r. dobudowano chór muzyczny, w 1933 kruchtę, a w 1956 kaplicę.
Jest to świątynia orientowana, z drzewa modrzewiowego, konstrukcji zrębowej, oszalowana pionowymi deskami z olistwowaniem, wzmocniona lisicami. Strop i więźba dachowa są drewniane, konstrukcji płatwiowo-krokwiowej. Do prezbiterium dobudowana jest od północy zakrystia na planie prostokąta. Do południowej ściany nawy przylega prostokątna kaplica. Od zachodu do bryły kościoła dostawiono kruchtę na planie prostokąta. Dachy pokryte są blachą. Nad nawą i prezbiterium dachy są oddzielne, dwuspadowe, zaś nad prezbiterium od wschodu - trzyspadowy. Kaplica przy nawie przykryta jest trzema równoległymi, dwuspadowymi daszkami, natomiast kruchta pulpitowym.
Nad nawą znajduje się barokowa wieżyczka na sygnaturkę - ośmioboczna, ażurowa, arkadowa, zwieńczona cebulastym hełmem krytym blachą. Kościół jest jednonawowy, postawiony na planie prostokąta, z prostokątnym węższym prezbiterium na osi zamkniętym trójbocznie. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch drewnianych kolumienkach. Wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII w. – jest późnobarokowe i rokokowe. Na belce tęczowej mieszczą się rokokowe rzeźby.
Znajdującą się przy kościele drewnianą dzwonnicę zbudowano w 1774 r. Restaurowano ją na początku XX w. Budowla jest konstrukcji słupowo-ryglowej, oszalowana pionowymi deskami z olistwowaniem. Wzniesiona została na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 5,70 x 5,20 m. Ściany zbiegają się ku górze. W górnych partiach ścian są niskie arkadowe otwory dzwonowe wypełnione drewnianymi żaluzjami. Dach jest krokwiowo-płatwiowy, namiotowy, pokryty blachą.