Zawidz Kościelny to miejscowość gminna w powiecie sierpeckim. Kościół – gruntownie przebudowany w 1877 r. – wzniósł w 1742 ks. Kowalewski dzięki pomocy Żórawskiego, cześnika płockiego. Jedyny – jak do tej pory – remont miał miejsce w 1947 r.
Jest to świątynia orientowana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana poziomymi deskami. Zbudowana została na planie wydłużonego prostokąta z niewyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do prezbiterium od południa dobudowano zakrystię, do nawy dwie kaplice: od południa św. Marcina oraz od północy św. Anny. Nad korpusem i prezbiterium znajduje się wspólny dach dwuspadowy, nad kaplicami daszki dwuspadowe, a nad zakrystią i kruchtą – pulpitowe. Wszystkie są kryte blachą. Na kalenicy mieści się kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę kryta blachą z hełmem w formie dzwonka, zwieńczonym żelaznym krzyżem.
Wnętrze jest trójnawowe, rozdzielone trzema parami słupów, przekryte stropem płaskim. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch słupach. Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny współczesny, dwa ołtarze boczne barokowe z pierwszej połowy XVII w.
Znajdującą się przy kościele dwukondygnacyjną, murowano-drewnianą dzwonnicę wzniesiono prawdopodobnie w 1842 r. Dolna jej część jest niższa, murowana z kamienia; górna drewniana, konstrukcji słupowej wzmocnionej ryglami i zastrzałami. Z zewnątrz jest oszalowana z olistwowaniem. Zbudowana została na rzucie prostokąta o wymiarach 4,40 x 3,60 m. W każdej ścianie górnej kondygnacji wycięto po jednym kwadratowym otworze dzwonowym. Dach pokryty został blachą – jest kopulasty, zwieńczony żelaznym krzyżem.