Sinołęka to wieś położona ok. 25 km od Mińska Mazowieckiego w gminie Kałuszyn. Kaplicę zbudowano w 1739 r. (wg innych źródeł w 1725) z fundacji ówczesnego właściciela majątku – Jana Zaborowskiego. Przed II wojną światową majątek, na terenie którego leży kaplica, był własnością Filewiczów. Pierwotnie nosiła ona wezwanie Narodzenia NMP. Była wielokrotnie remontowana, m.in.: w 1868 r., na początku XX w. oraz w 1958.
Postawiona została z drewna modrzewiowego, jest konstrukcji zrębowej, oszalowana z olistwowaniem, na kamiennej podmurówce. Okna i drzwi mocowane są w balach ściennych. Dach jest krokwiowy, wzmocniony stolcem, kryty gontem. Zbudowana została na planie prostokąta; od wschodu znajduje się prezbiterium zakończone trójbocznie, od północy przylega do niego zakrystia, od nawy od zachodu kruchta. Dachy odpowiednio: nad prezbiterium – trójspadowy, nad nawą – dwusadowy (w centralnej części czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę przykryta namiotowym daszkiem zwieńczonym krzyżem), kruchtą i zakrystią – pulpitowymi.
Wnętrze jest jednoprzestrzenne, przekryte stropem płaskim. Chór muzyczny wsparty jest na czterech słupach. Bogate wyposażenie wnętrza: XVIII-wieczne (dwa ołtarze boczne późnorenesansowe). Ołtarz główny pochodzi z połowy XIX w. Na belce tęczowej mieści się XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks.