W czasie wojny obronnej 1939 r. 15 Pułk Ułanów Poznańskich walczył w strukturach Armii "Poznań". Jego szlak bojowy przebiegał od Zaniemyśla przez bitwę nad Bzurą do Warszawy. W czasie walk pułk poniósł dotkliwe straty. W walkach pod Ziewanicami w dniu 12 września poległ dowódca oddziału podpułkownik Tadeusz Mikke. Pułk sformowano ponownie w ramach Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, z którymi dotarł na Zachód. Poznańscy ułani brali udział w walkach we Włoszech. Szlak bojowy pułk zakończył w Wielkiej Brytanii, gdzie rozformowano go w 1947 r.
Pamięć żołnierzy 15 Pułku Ułanów Poznańskich czci pomnik odsłonięty w 2009 r. przy kościele św. Michała Archanioła na Łazarzu. Upamiętnia dowódców pułku: ppłk. Tadeusza Mikkego poległego we wrześniu 1939 r., płk. Konrada Zembrzuskiego zamordowanego w Katyniu w 1940, płk. Gwido Potena zamordowanego w 1940 przez NKWD we Lwowie, ppłk. Zbigniewa Kiedacza poległego w 1944 we Włoszech oraz kapelana oddziału ks. Mariana Konopińskiego zamęczonego w Dachau w 1943.
Ksiądz Konopiński, wikariusz parafii św. Michała Archanioła, został w 1999 r. błogosławionym Kościoła katolickiego. Pułkowników Zembrzuskiego i Potena awansowano pośmiertnie w 2007 r. do stopnia generała brygady.