Budynek pod nazwą "Dworzec Gościnny" to zgodna z pierwowzorem kopia drewnianego budynku, który stał na tym miejscu do roku 1962 i spłonął prawie doszczętnie (zostały tylko kamienne fundamenty). Oryginalny budynek (zwany również Kursalonem) powstał w roku 1884 i stanowił coś w rodzaju kulturalnego salonu Szczawnicy. Wystawiano w nim sztuki teatralne (występowała m.in. Helena Modrzejewska, Ludwik Solski), działała traktiernia, cukiernia, było atelier fotografa, salon fryzjerski, czytelnia, sala bilardowa, pokój do gry w karty oraz pokoje dla służby. W obiekcie urządzano również liczne bale dobroczynne z loteriami przeznaczonymi na utrzymanie szpitalika dla ubogich chorych i zgromadzenia sióstr służebniczek.
Obecnie odbudowany budynek posiada na piętrze wielofunkcyjną salę teatralno - balowo - kinowo - konferencyjną (fotele dzięki specjalnym urządzeniom chowane są w razie potrzeby w posadzce) zdolną pomieścić 400 osób. Scena w tej sali ma 16 metrów szerokości i głębokość 6 metrów. W dolnej części budynku działa niewielka klimatyczna kawiarnio - restauracja z ciekawym menu, która również posiada coś na kształt sceny i gdzie odbywają się recitale i występy artystów.
Dworzec Gościnny jest usytuowany w południowej części Parku Górnego, niedaleko hotelu Batory. Koło budynku jest mały parking.