O klimacie każdego miasta stanowi zabudowa powstająca w czasie jego istnienia. Jest ona namacalnym dokumentem przypominającym dawnych mieszkańców, ich zamożność oraz prowadzone przez nich firmy. Świadczy również o modach architektonicznych panujących w różnych okresach historii. W Kościanie takim miejscem jest Rynek stanowiący wizytówkę miasta od samych jego początków.
Choć zabudowa tego placu zmieniała się na przestrzeni wieków, wymuszana zniszczeniami wojennymi oraz pożarami, wciąż przywodzi wspomnienia dawnych czasów. Jedną z najmłodszych kamieniczek przyrynkowych jest dom oznaczony numerem 29. Wzniesiony został w 1907 r. dla rodziny Gąsowskich na fundamentach wcześniejszej budowli. Piętrowa kamieniczka na wąskiej działce posiada użytkowy parter oraz mieszkalną górną kondygnację.
Nad sklepem znajduje się duża loggia, dawniej odkryta, a dziś zabudowana półokrągłym oknem. Budynek nakrywa wysoki dach, z którego wybiega neobarokowa wystawka z oknem poddasza. Po Gąsowskich właścicielami kamienicy byli Józef Schneider oraz bracia Guszczyńscy, którzy prowadzili tutaj handel materiałami bławatnymi oraz odzieżą. Sklep tej branży funkcjonował tutaj także w czasach powojennych. Kamieniczkę Gąsowskich z widniejącym w szczycie rokiem budowy odnowiono w ostatnich latach. Obiekt znajduje się w ewidencji zabytków miasta Kościana.