Cmentarz żydowski w Chełmie usytuowany jest na rogu ul. Starościńskiej i ul. Kolejowej. Zajmuje obecnie powierzchnię 2 hektarów na których zachowało się ok.80 nagrobków. Na początku XX wieku,na terenie kirkutu widoczny był nagrobek z datą 1442.
W czasie okupacji cmentarz został zniszczony przez Niemców a nagrobne macewy wykorzystano do do utwardzania ulic i chodników, między innymi przed budynkiem Gestapo i przed więzieniem przy ul. Kolejowej.Cmentarz był też wykorzystywany do egzekucji mieszkańców miasta oraz grupy Żydów ze Słowacji, którym udało się wyskoczyć z pociągu jadącego do obozu śmierci. Na cmentarzu grzebano także ciała osób zmarłych i zabitych w chełmskim getcie.
Po zakończeniu działań wojennych cmentarz podlegał dalszej dewastacji aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku,kiedy to Urząd Miejski Chełma zwrócił się do Fundacji Rodziny Nissenbaumów z prośbą o pośrednictwo w nawiązaniu kontaktów z ziomkostwami Żydów chełmskich.Dzięki wysiłkom Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Izraelskiego Stowarzyszenia Odbudowy Cmentarza w Chełmie oraz I Banku Komercyjnego w Chełmie, teren cmentarny został uporządkowany i otoczony stalowym ogrodzeniem.W pobliżu bramy wzniesiono pomnik ku czci ofiar Zagłady z tablicami epitafijnymi w językach hebrajskim, jidysz, polskim i angielskim.