Park górny znajduje się w północnej części Szczawnicy, na wschód od placu Dietla. Został założony w roku 1824 przez Józefa Kutcherę i Józefa Szalaya. Ten drugi kazał zasadzić w parku różne gatunki drzew, m.in. buki, lipy, klony, jodły, tuje, sosny i modrzewie - w górnej części parku znajduje się mały lasek modrzewiowy, wyrosły z nasion sprowadzonych z Tokio. Pośród tych drze wytyczono alejki (istniejące do dziś), urządzono klomby kwiatowe i postawiono ławeczki dla kuracjuszy.
W dolnej części parku, tuż nad obecną Kawiarnią Helenka, została zbudowana w stylu neogotyckim mała kapliczka zdrojowa pw. Matki Boskiej Królowej Nieba. W środku jest namalowany przez twórcę uzdrowiska obraz „Madonna z Dzieciątkiem” oraz tablice poświęcone członkom rodziny Szalayów. Niedaleko kaplicy stoi mała muszla koncertowa.
Granice parku wyznaczają obecny Hotel Batory, Hotel Modrzewie, Dworzec Gościnny i Plac Dietla. Wśród drzew poukrywane są ciekawe rzeźby autorstwa Marii Chudoby-Wiśniewskiej. Rzeźby powstały w latach 60-tych XX wieku. Mniej więcej w centrum parku znajduje się imponujący budynek Inhalatorium, który w latach 30. XX wieku należał do najnowocześniejszych w Europie. Prowadzą do niego z ulicy Zdrojowej długie, podświetlane, kamienne schody (obecnie odnowione) wzorowane na schodach hiszpańskich z Rzymu.