Można rzec, że racji swej wielokulturowości i językowej Wieży Babel, przedwojenny Białystok był wyjątkowo predystynowany do tego, by rodzili się w nim lingwiści. Najbardziej znany – Ludwik Zamenhof – przyszedł na świat niedaleko miejsca, które od 2009 r. nosi nazwę Placem Zamenhofa. Wcześniej był to po prostu „Skwer przy Malmeda”. (akapit)
Niewielki ale urokliwy zieleniec znajduje się w centrum miasta, pomiędzy ulicami Spółdzielczą, Białówny i wspomnianego Malmeda. W 1973 r. ustawiono tu na wysokiej kolumnie popiersie Doktora Esperanto. Idea uhonorowania w ten sposób Ludwika Zamenhofa zakiełkowała już w latach dwudziestych. Planowano wówczas, by miał kształt Wieży Babel, do realizacji pomysłu doszło jednak dopiero po 50 latach i w międzyczasie zmieniła się koncepcja. Autorem popiersia jest warszawski rzeźbiarz Jan Kucz. (akapit)
Dodatkową atrakcją skweru jest wykonana w 1998 r. fontanna. Na środku wypełnionego wodą marmurowego basenu umieszczono obracaną strumieniem wody kulę. Oryginalny wodotrysk przyciąga wzrok, a poza tym zawsze można spotkać przy nim spragnione lub kąpiące się gołębie.