Przez wieki na Pomorzu Zachodnim popularne było budownictwo oparte na szachulcowej technice. Popularny pruski mur stosowany był powszechnie zarówno w miastach i na wsiach. Do dziś przetrwały w wielu miejscach liczne przykłady obiektów wzniesionych tą metodą. Często domy te stanowią o klimacie miejscowości, przypominając dawną minioną epokę. Są również miejscowości, gdzie do dziś powstają budynki wzorowane na popularnych szachulcach.
Mielno, miejscowość wypoczynkowa położona nad Bałtykiem i Jeziorem Jamno, stała się popularnym letniskiem w połowie XIX w. Z biegiem czasu rybacka osada przekształciła się w nadmorski kurort. Pierwsi turyści korzystali z gościny u stałych mieszkańców. W drugiej połowie XIX w. zaczęto wznosić tutaj wille i pensjonaty przeznaczone na wynajem. Tempo rozwoju wsi nabrało szybkości po uruchomieniu połączenia Mielna z Koszalinem. Wówczas powstała zabudowa pomiędzy jeziorem i brzegiem morza.
Do najstarszych, istniejących do dziś budynków osady jest pensjonat znajdujący się przy ulicy Bolesława Chrobrego 20. Został wzniesiony w początkach XX w. we wspomnianej na wstępie technice szachulcowej. Konstrukcja z czarnych, drewnianych belek współgra z wypełniającymi ją biało malowanymi elementami.
Piętrowy pensjonat ujęty w gminnej ewidencji zabytków służy niezmiennie kolejnym pokoleniom letników ściągających nad Bałtyk.