Konstancin-Jeziorna jest klimatycznym uzdrowiskiem leżącym na południe od Warszawy. W czasie okupacji w mieście oraz okolicach sformowano oddział Narodowych Sił Zbrojnych, który za swego patrona wybrał brygadiera Czesława Mączyńskiego. Oddział w sile batalionu wziął udział m.in. w szturmie Wilanowa w czasie powstania warszawskiego. Później po zaciekłych walkach z Niemcami w Lasach Chojnowskich żołnierze NSZ wycofali się z kompleksu leśnego. Część z nich przedostała się w Góry Świętokrzyskie, gdzie uczestniczyli w walkach w oddziałach Armii Krajowej. Po wojnie członkowie NSZ podjęli walkę z systemem komunistycznym, dla którego organizacja ta stała się głównym wrogiem. Wielu z nich zginęło z rąk funkcjonariuszy NKWD lub Urzędu Bezpieczeństwa.
W 2008 r. w mieście, które stało się kolebką żołnierzy NSZ z batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego, odsłonięto pomnik im poświęcony. U podnóża dużego głazu z powstańczą kotwicą umieszczono pamiątkową tablicę z nazwiskami poległych żołnierzy oddziału. Pomnik stanął przy Rondzie Jana Pawła II. Ciekawostką jest fakt, że II wojnę światową przetrwał sztandar batalionu zakopany w Lasach Chojnowskich.
W 1994 r. w kościele św. Anny w Piasecznie z okazji 50. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego uroczyście poświęcono jego replikę.