Poręba, długa wieś łańcuchowa, której początki sięgają XIII wieku, może poszczycić się licznymi zabytkami. Niewątpliwie zaliczyć można do nich kościół św. Sebastiana z 1576 r., krzyż pokutny czy też figurę św. Jana Nepomucena.
Figura św. Jana stoi około 400 m od kościoła przy bocznej drodze na ładnym cokole przyozdobionym płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne. Na przedniej ścianie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca scenę zrzucenia prezbitera przez żołnierzy króla Wacława IV z mostu w nurty rzeki Wełtawy. Powyżej widnieje scena chrztu Pana Jezusa w rzece Jordan. Na bocznych ściankach cokołu z jednej strony znajduje się płaskorzeźba św. Pawła z mieczem i niezidentyfikowana postać z pochodnią.
Barokowa kamienna figura św. Jana stojąca na cokole wykonana została w 1791 r., o czym świadczy data wyryta na tylnej ścianie. Św. Jan przedstawiony jest w tradycyjnym stroju z kamiennym krzyżem leżącym na gałązce palmy. Nad głową świętego przykrytej biretem umieszczona została aureola z czterema pozostałymi gwiazdami (jedna gwiazda prawdopodobnie odpadła).