W Częstochowie na rogu ulic Św. Rocha i Wręczyckiej odsłonięto kamienny obelisk poświęcony pamięci „Warszyca”, oficera Armii Krajowej Stanisława Sojczyńskiego, twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż ok. 100 metrów dalej stał drewniany dom, w którym kwaterowała organizacja „Warszyca".
Stanisław Sojczyński przed wojną był nauczycielem języka polskiego w wiejskiej szkole nieopodal Częstochowy. Uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. w okolicach Hrubieszowa. Po upadku Warszawy przeszedł do konspiracji. Założone przez niego Konspiracyjne Wojsko Polskie liczyło ok. 4 tys. członków.
W sierpniu 1943 r. oddział „Warszyca" zaatakował niemieckie więzienie w Radomsku. Uwolniono wówczas ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział poniósł minimalne straty. W czerwcu 1946 r. w Częstochowie całe dowództwo wraz z kapitanem aresztowała bezpieka. Wszystkich stracono 19 lutego 1947 r. po wyroku sądu wojskowego w Łodzi.
W 1992 r. łódzki sąd uchylił wyrok skazujący „Warszyca" z 1946 r., uznając, że działał na rzecz niepodległości państwa. 11 listopada 2009 r. kapitan Stanisław Sojczyński został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.