Maróz jest niewielką wsią gminy Olsztynek położoną malowniczo nad jeziorem o takiej samej nazwie. Niepowtarzalny klimat tej miejscowości wynika z jej położenia wśród sosnowych lasów z dala od głównych tras komunikacyjnych. Ta senna poza sezonem osada latem ożywa dzięki wczasowiczom wypoczywającym w ośrodkach „Warmia” i „Syrenka”. W ostatnich latach na jej terenie zaczęły powstawać prywatne domy letniskowe. Warto przybliżyć historię tego miejsca.
Nad Jeziorem Maróz pierwsi osadnicy pojawili się w XV w. Osiedli na wysokiej skarpie jeziora. Ich zajęciem było rybołówstwo, bartnictwo oraz wytwarzanie smoły drzewnej. Wieś kilkakrotnie była niszczona w czasie licznych konfliktów Polski z Zakonem Krzyżackim. Jednak jej mieszkańcy na zgliszczach wznosili ponownie swoje domy. Osada pozostająca na uboczu głównych traktów rozwijała się powoli. Do 1939 r. jej liczba mieszkańców wzrosła do niespełna 120 osób. Niemniej we wsi funkcjonowała mała szkoła oraz sklep. Po II wojnie światowej nastąpiło wyludnianie się Maróza, który opuścili dawni mieszkańcy. Wielu powojennych osadników z czasem przeniosło się do większych ośrodków.
Wiele z dawnych domów popadło w ruinę i dziś pozostało tylko kilka z nich skupionych w centrum wsi. Obrazują one minioną, sielankową atmosferę tego miejsca. Z okien domów położonych na stromej skarpie rozciąga się widok na jezioro oraz otaczające je lasy. Można z nich, tak jak przed wiekami, wyruszyć na jagody lub grzyby do lasu rozpoczynającego się niemal za progiem.