Warszawski dzisiaj Powsin w XIV w. stał się posiadłością należącą do kasztelana czerskiego Andrzeja Ciołka. Zmarły w 1396 r. kasztelan pozostawił żonę Elżbietę oraz trzech synów Wiganda, Andrzeja i Klemensa. Pierwszy z nich namówił matkę na ufundowanie w siedzibie rodowej kościoła. Świątynia powstała w 1398 r. W 1410 r. dwóch braci Ciołków wzięło udział w bitwie pod Grunwaldem – Wigand jako chorąży chorągwi czersko-warszawskiej, a Andrzej jako dowódca królewskiej chorągwi nadwornej.
W 1412 r. kościół św. Elżbiety Turyńskiej, bo takie wezwanie otrzymał, stał się siedzibą niezależnej parafii. Świątynia w Powsinie, obecna murowana, powstała w 1720 r. i przebudowywana w 1889 i 1921 służy wiernym do dzisiaj.
27 czerwca 2010 r. zorganizowano w Powsinie obchody 600-lecia powstania kościoła. Na uroczystość przybył m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Ozdobą uroczystości byli pasjonaci historii ubrani w rycerskie zbroje. Jednym z głównych wydarzeń rocznicy było odsłonięcie pomnika Wiganda na terenie przykościelnym. Wigand przedstwiony jest w zbroi z podniesioną przyłbicą. W jednej ręce trzyma tarczę z rodowym herbem Ciołek oraz miniaturą powsińskiego kościoła w drugiej. Autorem pomnika i rzeźby jest Jerzy Sikorski.