W czasach powstawania miasta-ogrodu Podkowa Leśna jego założyciele oraz projektant układu urbanistycznego nie zapomnieli o miejscu wypoczynku mieszkańców. Stanisław Lilpop podarował miastu część swoich terenów położonych w zachodniej części założenia z przeznaczeniem na park. Park ten zachował się w niemal niezmienionej formie do chwili obecnej. Dzięki działaczom Ligi Ochrony Przyrody udało się zapobiec parcelacji parku oraz jego rewitalizacji.
Leśny Park Miejski, bo taką dziś oficjalną nazwę nosi, liczy około 14 hektarów powierzchni. Tworzy go wydmowy teren z wąwozem, którym płynął strumień, dziś niestety wyschnięty. Wysokość wydm sięga tutaj 120 m n.p.m. Bogata jest roślinność parku obejmująca kilkaset gatunków drzew, krzewów, bylin, mchów oraz grzybów. Wśród nich jest sześć gatunków roślin chronionych. We wschodniej części parku, w okolicy budynku kasyna znajduje się staw powstały w wyniku spiętrzenia wody.
Podkowiński park jest dziś obszarem chronionym włączonym do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Od centrum miasta do parku wiedzie ulica nosząca imię Stanisława Lilpopa, któremu Podkowa Leśna i jej park zawdzięczają swoje istnienie.