Początki Bractwa Kurkowego w Kościanie przypadają na XV wiek, gdy prężnie rozwijające się miasto było drugim po Poznaniu ośrodkiem miejskim Wielkopolski. Bractwa Kurkowe zawiązywali mieszczanie mając na uwadze przygotowanie do obrony miasta. W Kościanie inicjatorami powołania organizacji byli członkowie cechów rzemieślniczych. Status tutejszego Bractwa zatwierdził w 1576 r. król Stefan Batory.
Okres zaboru pruskiego był czasem, gdy w stowarzyszeniu przeważali niemieccy mieszkańcy. Strzelnica Bractwa w czasach, gdy Kościan był miastem królewskim znajdowała się w pobliżu zamku. W XIX wieku w związku z budową linii kolejowej Poznań-Wrocław została zlikwidowana. Nową strzelnicę pod koniec XIX wieku zorganizowano na zapleczu dzisiejszego Placu Wolności. Przy niej wzniesiono nową siedzibę Bractwa Kurkowego.
Klasycyzujący, parterowy budynek o szerokim piętrowym ryzalicie po II wojnie światowej przejęła Liga Obrony Kraju. Obecnie stanowi własność prywatną i służy celom mieszkalno-usługowym. Dawna siedziba Bractwa Kurkowego znajduje się w gminnej ewidencji zabytków miasta Kościana.