Historia Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w Kutnie sięga przełomu lat 1899 - 1900. Powstało ono z inicjatywy dr Antoniego Troczewskiego i inż. Kazimierza Stebelskiego. W tych samych latach przy boku straży powstał amatorski zespół teatralny. W roku 1900, dzięki zawiązanemu komitetowi, niedaleko Zduńskiego Rynku oddano do użytku budynek w którym właśnie swoją siedzibę znalazła staż oraz teatr.
Został on wzniesiony dość szybko, dzięki dużym środkom finansowym. Pieczę nad budową sprawował inż. architekt Kazimierz Stebelski. W okresie I wojny światowej w budynku stacjonowało wojsko niemieckie. Majątek "Domu Strażackiego" został rozkradziony przez najeźdźcę. Zniszczono doszczętnie garderoby, rekwizyty, dekorację, a w samej sali teatru zlokalizowano stajnię dla koni.
W 1919 r. do Kutna przybył Batalion 3 Pułku Instrukcyjnego gen. Józefa Hallera i to dzięki tej formacji teatr pomału zaczął powracać do swojej dawnej świetności. W 1933 r. placówce nadano imię Aleksandra Fredry. Wówczas zespół składał się przede wszystkim z oficerów, żołnierzy oraz mieszkańców Kutna. Podczas II wojny światowej budynek ponownie znalazł się w rękach okupanta, który po zmianach wewnątrz, utworzył w nim kino.
Po zakończeniu działań wojennych w "Domu Dochodowym" funkcjonowało do 1992 r. kino-teatr "Polonia". Obecnie w przywróconych do pierwotnego stanu wnętrzach funkcjonuje Centrum Teatru, Muzyki i Tańca.