Lecznica została założona w roku 1891 przez Karola Hugo Warikoffa i Alfreda Kwaśniewskiego. Cały kompleks lecznicy powstawał stopniowo w stylu neoklasycznym.
W roku 1891 według planów architekta Piotra Brukalskiego powstała mała, parterowa przybudówka z przeznaczeniem na lecznicę i kuźnię. Następnie w roku 1894 wzniesiono dwupiętrową oficynę mieszkalną, budynki gospodarcze (arch. Edward Creutzburg) oraz do istniejącego budynku przychodni dobudowano nowy fronton (arch. Ignacy Stebelski). W roku 1898 na terenie kompleksu wybudowano murowaną, piętrową stajnię według planów architekta Kazimierza Sokołowskiego. Od roku 1902 r. lecznica była wyposażona w najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do podnoszenia i transportowania rannych koni.
Charakterystycznym elementem dekoracyjnym budynku jest koń naturalnej wielkości umieszczony na jego szczycie. Posąg rumaka był poddawany renowacji w roku 1967, 1995 i 2013.
Koń "bez jeźdźca" znalazł również swoje miejsce w "Kwiatach Polskich" Juliana Tuwima (Tuwim jako mały chłopiec przechodził koło lecznicy do szkoły spoglądając na rumaka):
"Tak. Z okna widać było konia
Metalowego. Stał bez jeźdźca
I dawno nęcił mnie, wałkonia,
By wskoczyć - i galopem z miejsca.
..."
Lecznica funkcjonuje do dziś i znajduje sie przy ulicy Kopernika 22 (dawna, prywatna droga Milscha).