W latach 1848-1849 przez Europę przetoczyła się fala wystąpień narodów domagających się zmian społecznych i ustrojowych. Społeczeństwa będące pod obcym panowaniem poderwały się do walki o niepodległość. W czasie Wiosny Ludów, bo tak określono ten okres w historii Europy, także Polacy wzniecili walki z zaborcami.
W kwietniu i maju na terenie Wielkopolski trwało powstanie, którym kierował generał Ludwik Mierosławski. Powstańcy stoczyli między innymi zwycięskie bitwy pod Miłosławiem, Sokołowem i Kcynią. Powstanie zakończyło się złożeniem broni przez Polaków 9 maja 1848 r. 30 kwietnia 1848 r. pod Miłosławiem doszło do bitwy między oddziałami gen. Mierosławskiego oraz wojsk pruskich. Początkowo słabsze oddziały polskie zostały wyparte z miasta, ale dzięki pomocy powstańców z Nowego Miasta i Pleszewa ostatecznie odniosły zwycięstwo. W walkach poległo 200 powstańców wielkopolskich. Poległych złożono w zbiorowej mogile przy kościele parafialnym w Miłosławiu.
W 1853 r. stanął na niej pomnik mający formę neogotyckiej kapliczki z figurą św. Wawrzyńca. Autorem pomnika był Seweryn Mielżyński. W 1940 r. hitlerowcy zniszczyli kapliczkę. Figurę św. Wawrzyńca przeniesiono do kościoła.
Powrotu na swoje miejsce doczekała się w 1998 r. Kapliczkę zrekonstruowano z okazji 150-lecia bitwy pod Miłosławiem. Na cokole umieszczono dwie pamiątkowe tabliczki, w tym ufundowaną w 1928 r. z inskrypcją: „Poległym w bitwie miłosławskiej 30.4.1848 r. wdzięczni rodacy”.