Zwiedzając poznańską Cytadelę warto poświęcić czas na przejście położonymi na jej zboczach cmentarzami. Centralną część stanowi Cmentarz Bohaterów Radzieckich z monumentalnym obeliskiem na szczycie. Do obelisku dochodzi się schodami biegnącymi w górę skarpy. Warto z nich skręcić na lewą stronę nekropolii, aby zobaczyć stojący wśród grobów żołnierzy radzieckich pomnik poświęcony żołnierzom carskiej armii z okresu I wojny światowej.
Na stokach Cytadeli w okresie międzywojennym chowano zmarłych wyznawców prawosławia, zarówno obywateli rosyjskich, jak i polskich. Swoje miejsce spoczynku znajdowali tu m.in. oficerowie armii carskiej, którzy po ucieczce przed bolszewikami osiedlili się w Poznaniu. Z inicjatywy stowarzyszenia założonego przez mieszkających w Poznaniu Rosjan w 1930 r. odsłonięto w kwaterze rosyjskiej pomnik-mauzoleum poległych w I wojnie światowej 1914-1918.
Pomnik mający formę grobowca z urną na szczycie zaprojektował W.D.Borkiewicz-Szukowski. Ciekawostką są napisy w języku rosyjskim z literami, które zlikwidowano w wyniku reformy pisowni w 1917 r.