W ramach rewitalizacji rynku w Baranowie Sandomierskim została odtworzona historia i znaczenie lasowiackiego serca. Obok postaci Lasowiaczki na fontannie,u stawiono wysokie na trzy i pół metra oraz szerokie na trzy metry, wykute z brązu serce. Historię lasowiackiego serca przypomina Anna Rzeszut z Zespołu Obrzędowego "Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego.
"Dawno temu, we wsi Dąbrowica mieszkał sławny na okolicę kowal Brylski, miał on córkę Marysię która była najpiękniejsza w całej wsi. Za Marysią oglądał się Antek, a i ona spoglądała za nim. Pewnego razu, gdy Antek wybierał się na flis spławiać Wisłą drewno do Gdańska, Marysia zawiesiła mu na szyi serce, wykute przez jej ojca. Miało mu przypominać ukochaną w czasie rozłąki.
Historia tej wielkiej miłości rozeszła się po okolicy i zapoczątkowała legendę o "Sercu Lasowiaczki". Od tamtych czasów serce stało się symbolem wielkiej miłości i przywiązania zakochanych. Hafciarki zaczęły go wyszywać na strojach a dziewczęta na chusteczkach darowanych chłopcom.
Jak głosi legenda, całus podarowany ukochanej osobie pod "Lasowiackim Sercem" gwarantuje trwały związek i wieczną miłość."