Tuż przy stacji kolejowej w Kusiętach znajduje się niepozorne jeziorko. Nie wzbudza ono zainteresowania turystów, którzy z pewnością uznają je za jedno z wielu małych stawów wodnych. W rzeczywistości jeziorko krasowe w Kusiętach jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to unikatowy typ jeziora w skali kraju, a jego geneza jest bardzo ciekawa.
Powstało ono w leju krasowym, który w plejstocenie został przykryty kilkumetrową warstwą nierozpuszczalnych osadów - glin i piasków polodowcowych, które jednocześnie są nieprzepuszczalne dla wody. Dzięki temu po wycofaniu się lądolodu skandynawskiego lej krasowy wypełnił się wodą. Większość tego typu form w okolicy Kusiąt uległa zarośnięciu i tylko nieliczne zachowały się do naszych czasów. Największe jest właśnie jeziorko krasowe przy stacji kolejowej.
Nie jest pewne, czy jezioro powstało w jednym leju krasowym, czy też znajduje się w miejscu połączenia dwóch lub nawet większej liczby lejów. W najgłębszym miejscu jeziorko ma ok. 2 m głębokości, natomiast wielkość trudno oszacować ze względu na to, że powierzchnia zmienia się w zależności od wielkości opadów (ok. 60 m długości i 40 m szerokości).
Co ciekawe, ok. 500 m na północ od jeziorka krasowego zlokalizowana jest kolejna unikatowa w naszym kraju forma krasowa nazywana uwałem, czyli długa na 300 m stefa połączonych ze sobą lejów krasowych.