Park Kazimierza Wielkiego to najstarszy park w Bydgoszczy. Jego powierzchnia liczy 2,24 hektary, a granice wytyczają trzy ulice: Jagiellońska, Konarskiego, Gdańska oraz Plac Wolności. Właśnie przy Placu Wolności powstaje nietypowa rzeźba. A w zasadzie wierna kopia tej która cieszyła oczy mieszkańców Bydgoszczy jeszcze w czasie II wojny światowej.
Kiedy w roku 1897 Krajowa Komisja Sztuki Królestwa Prus ogłosiła konkurs na projekt fontanny w Bydgoszczy zapewne nikt nie przypuszczał, że stanie się ona symbolem miasta i jedną z największych atrakcji Bydgoszczy. Komisja za najlepszy projekt uznała pracę berlińskiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke przedstawiającą sceny z biblijnego potopu. Budowa fontanny trwała 6 lat, a jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce 23 lipca 1904 r. Rzeźba odlana była z brązu i liczyła 6 metrów wysokości. Oglądając dziś archiwalne zdjęcia tej fontanny mogę śmiało stwierdzić, że była ona w stanie zachwycić wszystkich, którzy ją widzieli. Na samym środku na szczycie skały stał mężczyzna, który jedną ręką trzymał bezwładną kobietę, a drugą pomagał innemu mężczyźnie wejść na skałę. Nieco niżej leżała nieprzytomna kobieta, a obok niej malutkie dziecko. Były też rzeźby przedstawiające zwierzęta: lwa i niedźwiedzie oraz węża, który oplatał tonącego człowieka.
Niestety fontanna nie przetrwała wojennej zawieruchy. W roku 1943 została rozmontowana, a jej elementy zostały przetopione. Od kilku lat Społeczny Komitet Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop stara się o zdobycie środków finansowych na jej odbudowę. W maju 2013 roku, kiedy odwiedziłam Bydgoszcz, fontanna była już w większym stopniu zrekonstruowana. Uroczyste odsłonięcie kompletnej już fontanny zaplanowane jest na 26 czerwca 2014.