Historia wsi Skrzyńsko sięga 1124 r. kiedy to książę Bolesław Krzywousty nadał kasztelanię skrzyńską swojemu wojewodzie Piotrowi Włostowicowi zwanemu Duninem. W wiekach XVI-XVIII właścicielami miejscowości byli Duninowie, Męcinowie, Strzemboszowie, Tynieccy, Rogowscy, a od 1750 r. Szydłowscy. Pierwsza drewniana świątynia w tym miejscu została wybudowana w 1132 r. przez Piotra Włostowica, a konsekrowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza w 1204 r. i otrzymała wezwanie Trójcy Świętej i św. Wojciecha.
W latach 1760-68 został wybudowany nowy kościół w stylu późnobarokowym. Został ufundowany przez Karola Szydłowieckiego. W dniu 14 lipca 1816 r. uroczystej konsekracji świątyni pod wezwaniem św. Wojciecha dokonał biskup Wojciech Górski. W ołtarzu głównym w stylu rokokowym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej, który zasłania drugi obraz św. Wojciecha biskupa.
Na lewo od ołtarza znajduje się kaplica z ołtarzem z 1878 r. oraz rzeźba Pana Jezusa na krzyżu z XVII w. Natomiast po prawej stronie ołtarz z przywiezionym z Rzymu obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy namalowanym 1900 r. a na zasuwie św. Anna. Kult Matki Boskiej Staroskrzyńskiej sięga połowy XII w. kiedy to przed ołtarzem Matki Bożej Piotr Dunin Włostowic odzyskał cudownie wzrok i mowę.
W dniu 6 września 1998 r. nastąpiła uroczysta koronacja Wizerunku Matki Bożej Staroskrzyńskiej koronami papieskimi przez Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.