Karol Wilhelm Scheibler był jednym z największych łódzkich przedsiębiorców, określany często mianem "Króla bawełny". Postać jego na stałe wpisała się w historię Łodzi włókienniczej, a jego dawne budynki pofabryczne podziwiane są do dnia dzisiejszego. Przy ul. Tylnej 1 (róg z Sienkiewicza 122) znajduje się obiekt, który pochodzi z III zespołu fabrycznego Karola Scheiblera. Został on wzniesiony w roku 1900 i pierwotnie pełnił funkcję administracyjno-biurową.
Warto wiedzieć, że w skład III zespołu fabrycznego wchodziły jeszcze m.in. :
Nowa Tkalnia wzniesiona w roku 1898 według planów architekta Pawła Riebensahma ( po II wojnie światowej ZPB im. Obrońców Pokoju "Uniontex"),
szpital dziecięcy wybudowany w latach 1904-05 przez firmę Nestler–Ferrenbach (ul. Tymienieckiego 18),
domy familijne (ul. Kilińskiego i Tymienieckiego).
W 1922 r. budynek kupił od Scheiblera, Aleksy Zimowski. Utworzył on w nim ośmioklasowe Gimnazjum Filologiczne, przekształcone w następnych latach w Prywatne Gimnazjum i Liceum Męskie. Po II wojnie światowej Szkoła Zimowskiego została reaktywowana, ale już w 1947 ją zlikwidowano i w jej miejsce otworzono Państwowe Ogólnokształcące Liceum nr XVII, które działało w murach budynku do połowy lat 70. XX w. W budynku od 70. XX w. ma swoją siedzibę Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.