Pałac wzniesiony został pod koniec XIX wieku przez ówczesnego właściciela majątku Koziczyn - Zygmunta Choromańskiego. Majątku niewielkiego, gdyż z obszarem dóbr wynoszącym zaledwie niecałe 100 hektarów, ale jak to mówią: "W ciechanowskiej ziemi płacząc się orze, ale śmiejąc się zbiera". Po II wojnie światowej siedziba miejscowej szkoły podstawowej, którą zlikwidowano kilka lat temu. Obecnie zamieszany przez dwie rodziny.
W wyniku gruntownej odnowy przeprowadzonej na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, uproszczono znacznie jego elewacje, pozbawiając pięknych detali architektonicznych. Budynek ma charakter neorenesansowej willi o nieregularnej bryle, niezbyt szczęśliwie rozbudowanej. Obchodząc go dookoła można odnieść wrażenie, jakoby nie był projektowany przez jednego architekta i wybudowany "jednym ciągiem", ale co kilka lat było coś dostawiane.
Murowany z cegły, piętrowy z dwupiętrowym narożnikiem, podpiwniczony. W elewacji frontowej przed ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem, portyk składający się z czterech żeliwnych kolumienek - zakończonych korynckimi głowicami - podtrzymujących taras otoczony oryginalną żelazną, ozdobną kratą, starannej, dawnej kowalskiej roboty.
Układ wnętrz zmieniony został po 1945 roku. W środku zachowała się stara stolarka i fragmenty dekoracji sztukatorskiej. Dachy czterospadowe kryte blachą. Z prawej strony wejścia do pałacu, w ścianie, znajduje się tablica pamiątkowa treści: "W Koziczynie 29 marca 1877 r. urodził się Bolesław Biegas - rzeźbiarz, malarz, literat. Dziełami swymi zajął trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury. Zasłużonemu synowi ciechanowskiej ziemi Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej 1972". Popiersie artysty znajduje się w hallu pałacu.
Wokół pałacu zachowały się resztki parku krajobrazowego. W pobliżu pałacu w Koziczynku, drewniany kościół p.w. Świętej Trójcy; trochę dalej, jadąc na południe, w kierunku Opinogóry - murowany, dwuczęściowy dwór w Lipie.