Na Gumieńcach przy ulicy Husarów znajduje się zabytkowy dworek ze starym parkiem i pozostałością zabudowań folwarcznych. Zespół pałacowo-folwarczny to dawna siedziba dzierżawców majątku Gumieńce. Na początku XIX w. w 1810 roku został wyodrębniony z połowy wsi Gumieńce w wyniku uwłaszczania chłopów. Najpierw wybudowano dworek z facjatą, potem powstało skrzydło boczne z neogotyckimi wieżyczkami, zwieńczonymi blankami, które w gotyku służyły do obrony. Z tyłu dworku można zobaczyć ryzalit nad wyjściem do parku.
Pierwszym dziedzicem zamieszkującym posiadłość był Bornfeldt, potem Ruckforth i Carl Wilhelm Schultz, który zmarł w 1841 roku. Dwadzieścia lat po jego śmierci dworek wraz z zabudowaniami i parkiem na licytacji wykupiła Mathilda Germeshausen z domu Schultz, był on w posiadaniu tej rodziny do 1945 roku. Po wojnie powstał tu PGR, potem gospodarstwo rolnicze. Teraz teren jest własnością Agencji Rozwoju Regionalnego, a posiadłość znajduje się na liście zabytków.
Niestety całość znajduje się w opłakanym stanie, w zabytkowej zabudowie folwarku znajdują się warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne, natomiast park jest strasznie zaniedbany, widać, że nikt o niego nie dba. Najgorzej jednak wygląda pałacyk, od lat stan jego z roku na rok jest gorszy, jak tak dalej pójdzie to za parę lat zamieni się w ruinę.