Park Cytedela w Poznaniu, liczący około 100 hektarów powierzchni, jest największym zieleńcem stolicy Wielkopolski. Urządzono go w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary wzniesionego przez władze pruskie w czasie zaborów. W czasie wyzwalania Poznania w 1945 r. toczyły się o to umocnione wzgórze zacięte walki.
Po wojnie teren oczyszczono z ruin i przekształcono w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W nowym parku wytyczono ciągi komunikacyjne oraz dokonano nasadzeń roślinności. Powstały także Muzeum Uzbrojenia, amfiteatr oraz rosarium. Krajobraz zieleńca ozdobiono pomnikami i rzeźbami ustawionymi w różnych jego miejscach.
Jedną z rzeźb, która stanęła na terenie Parku Cytadela, było popiersie generała Zygmunta Berlinga. Powstało zapewne w czasie budowy parku. Kamienna rzeźba nieznanego autora była hołdem oddanym bohaterowi Polski Ludowej. Po upadku komunizmu i innej oceny postaci generała ustawiono ją w mało eksponowanym miejscu, jakim jest zaplecze gospodarcze parku. Niemniej pozostaje ciekawostką dokumentującą okres sztuki socrealizmu i warto zajść w zakątek Cytadeli, w którym się znajduje.