Naprzeciw kościoła p.w. Świętego Ducha przy ul. Władysława Jagiełły stoi budynek poczty zbudowany przez władze pruskie pod koniec XIX wieku. Na jego frontowej ścianie z inicjatywy władz miasta i gminy Pobiedziska oraz Poczty Polskiej zawisła tablica poświęcona Antoniemu Palluthowi. Niewielu mieszkańców miasta wiedziało kim był inżynier Antoni Palluth.
Urodził się 11 maja 1900 r. w Pobiedziskach jako syn cesarskiego poczmistrza Augusta Pallutha. W 1918 r. ukończył gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Brał udział w powstaniu wielkopolskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. W latach 1921-1925 studiował na wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Ponieważ znał doskonale język niemiecki łącznie z dialektami a także posiadał wiedzę z dziedziny kryptologii oraz radiokomunikacji został zatrudniony w czerwcu 1924 r. w Oddziale II Sztabu Generalnego jako specjalista w dziale szyfrów wojskowych.
Sztab Generalny w 1929 r. zorganizował w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Poznańskiego kurs kryptologii, który prowadzili inż. Antoni Palluth, por. Maksymilian Ciężki oraz mjr Franciszek Pokorny. Najzdolniejsi studenci matematyki uczestniczący w kursie to : Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy rozpracowali później niemiecką maszynę szyfrującą Enigma.
Po wybuchu II wojny światowej Biuro Szyfrów, w skład którego wchodził również Antoni Palluth ewakuowało się przez Rumunię do Francji. Tam w 1942 roku przy próbie przedostania się do Hiszpanii Palluth wraz z Franciszkiem Fokczyńskim zostali aresztowani przez Niemców i nierozpoznani, że są oficerami kontrwywiadu zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Obaj zginęli 18 kwietnia 1944 r. podczas bombardowania przez samoloty alianckie.