W Turbi, przy drodze Sandomierz - Stalowa Wola, stoi skromny pomnik ks.Stanisława Stojałowskiego. Znajduje się on w cieniu drzewa, na placu przed kościołem. Składa się z trzech brył zwieńczonych kamiennym krzyżem, otoczony kutym, żelaznym płotkiem. Ze stosownej tablicy dowiemy się, że pomnik został wzniesiony w roku 1912 przez włościan Turbi w dowód pamięci "męczennikowi za sprawę ludową".
Ks.Stanisław Stojałowski urodził się w 1845 roku w Zniesieniu niedaleko Lwowa. Wstąpił do zakonu jezuitów, a święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1870. Dał się poznać jako znaczący działacz społeczny. Był orędownikiem polskiego odrodzenia narodowego i zaprzestania niemieckiego wpływu na ziemie i ludność Polski. Szczególnie w środowiskach wiejskich organizował pielgrzymki, demonstracje, tworzył chłopskie kółka rolnicze i wyborcze komitety chłopskie. Jego głównym celem było budzenie świadomości narodowej mieszkańców wsi galicyjskich, podniesienie poziomu oświaty i kultury oraz gospodarki chłopskiej. Swe myśli i programy zamieszczał w tygodniki dla chłopów "Wieniec" i "Pszczółka" za co popadł w niełaskę kościelnej hierarchii. W 1895 ogłoszono z ambon zakaz czytania "Wieńca i Pszczółki".
Dobrze że w Turbi pamiętano o zasługach tego bardzo postępowego księdza,któremu należy się trwałe miejsce w historii życia wsi polskiej.