Położone jest w Krainie Wielkich Jezior na Mazurach. Zajmuje powierzchnię około 765,5 ha, a głębokość waha się w granicach od 12,0 do 45,0 m. Poprzez nasyp biegnącej tam linii kolejowej z Kętrzyna do Giżycka, uruchomionej w roku 1868 jezioro zostało podzielone na dwie części. Powstało jezioro Dejguny o powierzchni 7,7 kilometra kwadratowego oraz Dejgunek o powierzchni 0,43 km kwadratowego.
Jezioro Dejguny ma 6,5 km długości, średnią szerokość 1,2 km, maksymalną zaś 2,4 km. Woda tego jeziora odpływa pod nasypem kolejowym do jeziora Dejgunek, po czym strumieniem wpływa do jeziora Tajty. Linie brzegowe jeziora są dość dobrze rozwinięte. Lasami otoczona jest tylko część zbiornika , pozostałe zaś otoczenie stanowią pola i łąki. Wody natomiast obfitują w sieję, lina, okonia, miętusa, szczupaka i węgorza. Nic więc dziwnego, że łodzie rybackie stanowią tu stały element krajobrazu. Lokalnie jezioro nazywane jest również Szkolnym, ponieważ odbywały się na nim zajęcia praktyczne dla uczniów Szkoły Rybackiej w Giżycku.
Wyspa znajdująca się na jeziorze zajmuje powierzchnię 3,8 ha. Na wschodnim brzegu jeziora, w osłoniętej od wiatru zatoczce znajduje się Leśne Biwakowisko i Plaża Bogacko. Ponieważ miejsce to jest ustronie położone wśród lasu, z dala od zabudowań polecane jest głównie turystom kochającym ciszę, a przy tym zmotoryzowanym, gdyż nie ma tu dogodnych połączeń komunikacyjnych. Nagrodą zaś jest piękna, mazurska przyroda i cisza, o którą dość trudno w dzisiejszych czasach.