Kościan, miasto położone nad Obrą w Wielkopolsce, swoje początki bierze w XII w. Był wówczas osadą handlową leżącą na szlaku biegnącym z Poznania do Głogowa. Prawa miejskie otrzymał w drugiej połowie XIII w., a potwierdził je król Władysław Jagiełło w 1400 r., w czasie pierwszej ze swoich ośmiu wizyt w Kościanie. Właśnie w drugiej połowie XIII w. powstał pierwotny układ urbanistyczny ujęty pomiędzy odnogi rzeki Obry.
Z miasta wybiegały dwie drogi, na północ w kierunku Poznania (Poznańskie Przedmieście) oraz na południe w kierunku Głogowa (Głogowskie Przedmieście). Rozwijające się miasto przyciągało nowych mieszkańców, którzy wznosili swoje domy poza obrębem murów miejskich. Główny trakt Poznańskiego Przedmieścia, zamieszkałego dawniej przez podmiejskich rzemieślników i rolników, stanowi dziś ulicę Józefa Piłsudskiego.
Ulica Piłsudskiego zabudowana jest dziś budynkami pochodzącymi z XIX i początków XX w. Jej początkowa zabudowa przy moście na Obrze powstała w czasach powojennych. Stojące tu do 1939 r. kamienice uległy zniszczeniu podczas wysadzania mostu we wrześniu 1939. Wśród kamienic powstałych ponad 100 lat temu warto zwrócić uwagę na dom noszący nr 25.
Ten piętrowy budynek z trzykondygnacyjnym ryzalitem otrzymał neoklasycystyczną fasadę. W szczycie centralnej osi umieszczono sztukatorski detal roślinny z datą budowy 1898 r. Kamienica nr 25 przy ulicy Piłsudskiego znajduje się w gminnej ewidencji zabytków miasta Kościana.